Dnešné čítanie z tzv. Treťoizaiáša zachytáva slová nádeje pre Izraelitov potom, čo im sýrsky kráľ Cyrus povolil vrátiť sa zo zajatia domov. Tá nádej bola trochu neistá - nevedeli, čo im návrat do starej krajiny prinesie, po mnohých rokoch tam už určite boli noví obyvatelia, možno by bývalo pohodlnejšie zostať v novom domove, v Babylone. Prorok na vykreslenie svojej vízie používa obrazy novej zmluvy - svadby, ktorú Boh uzatvára medzi sebou a nami ľuďmi, obraz úrodnej zeme, ktorý pripomína stav blaženosti v raji.
Apoštol Pavol v prvom liste Solúnčanom, ktorý je jeho vôbec prvým zachovaným listom, napomína čitateľov, aby sa snažili žiť v nádeji, aby sa snažili o vieru, nádej a lásku a chránili sa zla. Hlavne sa majú snažiť o rozvoj ducha, byť vnímaví na prorocké slová. Naozaj Krista je možné spoznať len v Božom duchu. Táto Pavlova intervencia, toho napomenutie je aj pre nás vážne.
My moderní ľudia sme sa snažili nanovo prepísať príbeh našej cesty za dobrom, za lepšou spoločnosťou. Chceli sme byť dospelejší ako naši predchodcovia, ktorí sa oproti Bohu cítili až príliš slabí, príliš detskí. No pri tomto našom snažení sa nám aj niečo stratilo. Akoby nám v dnešnom svete zlyhávala fantázia. Často sa obmedzujeme len na informácie a fakty. Rozvíjame už len jednu polovicu nášho mozgu - tú logickú a zakrnieva nám tá časť, ktorá vie pracovať s obrazmi, s predstavami, s fantáziou, s túžbami i nádejami. Aj problémy nášho života chceme vyriešiť len za pomoci logiky, logického uvažovania, nie za pomoci obrazov. A pretože sa nám to príliš nedarí, pretože človek to nie je len logika, ale aj túžba, cit, emócia, sme sklamaní a nešťastní.
Advent nám pripomína, že naše túžby sú oprávnené. Mali by sme premýšľať, ako sa môžeme lepšie priblížiť k ich naplneniu. Hľadať smer, kadiaľ vedie k tomuto naplneniu cesta.
arbet.viliam@orangemail.sk