Christ in der Gegenwart 7/09; Freiburg 15. 2. 2009
autor: Johannes Röser, šéfredaktor
(Preklad: Karol Moravčík)Práve v tom spočíva skutočný náboženský škandál: že záujmy nepatrných sektárskych skupiniek sú veľkoryso a podivne rýchlo obslúžené, ale reformné požiadavky, ktoré sa pre spásu duší obrovského množstva veriacich požadovali na cirkevných synodách po celé desaťročia, Rím ignoroval alebo blokoval. Naši biskupi sú povinní tieto veci konečne celkom jasne predostrieť na stôl univerzálnej cirkvi, dlhšie neotáľať a neprizerať sa len, ako nás prevalcuje kríza viery. Lebo tie naozaj stratené ovce netvorí 0, promilový počet lefebvriánov, ale 90 percent katolíkov, ktorí vlastne už nijako neudržujú ani nehľadajú kontakt s nedeľnou eucharistickou oslavou Kristovho vzkriesenia a so svojou cirkevnosťou. Cieľom musia byť riešenia na celosvetovej úrovni. Aj v tom spočíva pastierska povinnosť biskupských konferencií, aby sa bilo na poplach a nevyhľadávali sa len rozhovory v ústraní medzi štyrmi očami. Reforma je nevyhnutná, čas súri!
Dodatok
(Autor: Karol Moravčík)
Ako v následnom liste čitateľom uviedla redakcia časopisu CiG, ešte nikdy v histórii časopisu sa nestalo, aby tak veľa čitateľov svojimi rozrušenými a znepokojenými listami, mailmi, telefonátmi reagovalo na nejaký článok, ako to bolo v prípade úvodníka pod názvom „Nevyhnutná reforma“. Rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. sňať exkomunikáciu zo štyroch kardinálom Lefebvrom vysvätených biskupov bez toho, aby najskôr splnili nejaké predchádzajúce podmienky pre tento pápežov oslobodzujúci krok, vzbudilo veľké znepokojenie medzi kresťanmi, ktorí sú cirkvi verní. Práve títo ľudia sa úzkostne pýtajú: Kam to smeruje naša cirkev? Nakoľko zostáva záväzný II. vatikánsky koncil? Je azda možné odvrátiť sa od všetkých tých výdobytkov koncilu, ktoré absolútna väčšina katolíkov prijala ako oslobodzujúce?
K téme sa vyjadrujú kňazi, opáti kláštorov, veriaci... Okrem úplných výnimiek všetci oceňujú stanovisko redakcie CiG. Vyjadrenia pritom pochádzajú priamo zo stredu Božieho ľudu, od veriacich, ktorí milujú cirkev, od ľudí, ktorí sa podľa prieskumov pravidelne zúčastňujú nedeľného slávenia eucharistie.
Bližšie a viac o téme (ale aj o iných zaujímavých témach) nájdeme na adrese časopisu:
www.christ-in-der-gegenwart.de