Každý z nás musí žiť pod tlakom povinností každodenného života. Máme strašne málo času, a čím ďalej tým viac je nám čas drahší. Preto ho nechceme zbytočne strácať. Ale je to naozaj strata času, keď sa pokúšame prinavrátiť k tomu, z čoho náš život vyrastá? Ježišove skutky podobne ako jeho slová vypovedajú o ňom, kto je a čo chce. Aj skutok uzdravenia Petrovej svokry v Kafarnaume je výpoveďou o Ježišovi. Aj toto gesto je v prvom rade gesto uľahčenia pre Petra a ostatných učeníkov (ale dnes aj pre nás), aby sa odstránili rôzne predsudky, s ktorými Mesiáša očakávali. Toto gesto uzdravenia bolo i pre Petrovu svokru uľahčením, aby si vytvorila správny vzťah ku Kristovi. Svoju vieru premenila na vďaku a službu. Tento jej postoj môže inšpirovať aj nás k otázke: „Na čo premieňame svoju vieru?“ Moment premeny viery je veľmi dôležitý pre vieru samu, lebo z tejto premeny ona sama žije, a z tejto premeny sa stáva vierohodnou vo svojom prostredí.
Ježiš žil a bral celkom vážne svoj život v spoločenstve s ostatnými, ale rovnako vážne realizoval vnútornú potrebu byť sám. Najmä pred a po namáhavej práci odchádzal na osamelé miesto. Jeho učeníci to videli a učili sa od neho a potom samy zakúšali, aká je to výhoda, aká potreba i aká sila pochádzajúca z kontaktu s Bohom na osamelom mieste. Čím je viac práce a povinností, čím nás to viac naháňa, ukazuje sa, že tým viac potrebujeme to, čo robil Ježiš, to, ako on znova získaval silu k tomu, čo ho očakávalo.
V Japonsku veľa ľudí vo voľných dňoch zaparkuje svoje autá na parkoviskách kláštorov, oblečú si odev mníchov a strávia svoj voľný čas vo vnútornom sústredení a meditáciách. Nielen vo vyspelých krajinách západnej Európy, ale už aj u nás je čoraz väčší záujem o rôzne východné náboženstva meditatívneho charakteru. Prečo? Prečo sa túžba po duchovne, duchovných hodnotách ani vďaka vede a technike nestratila z ľudskej potreby, zo základnej ľudskej výbavy? V praktickej rovine nášho života sa potvrdzuje táto súvislosť: „Čím je menej osobného kontaktu a Bohom, tým viac si človek ohrozuje svoje telesné i duševné zdravie.
Učme sa aj my žiť pozorne a s vnímavým srdcom svoj každodenný život, premieňať svoju vieru na úsmev, trpezlivosť, dobré slovo, na šálku kávy či čaju, aby sme my a vďaka nám aj ľudia okolo nás ľahšie prežívali svoj život ako dar.